KRYŠTOF (1535/?/ - 1589)
Kryštof z Althannu, druhý syn Wolfganga z Althannu, luterán, chytrý a úspěšný diplomat a dvořan, zbohatlík a povýšenec, zakladatel hlavní rodové linie.
V šedesátých letech aktivně působil jako významný dolnorakouský stavovský činitel, stal se dokonce velitelem stavovského pluku, císařem byl pověřován úlohou komisaře na stavovských sněmech. V roce 1565 byl – jako schopný administrátor a manažer – povýšen na zemského radu. V roce 1574 ho panovník jmenoval svobodným pánem z Goldburgu a Murstettenu, v roce 1578 se stal tajným radou a v roce 1579 prezidentem dvorské komory, tedy úřadu, který byl nadřízen finančním správám jednotlivých zemí, ale i poradním orgánem císaře v otázkách rozšíáření základny jeho moci.
Byl dvakrát ženatý, v roce 1572 se oženil se Sofií z Reichenau, která zemřela v roce 1576. Jeho druhou ženou se stala Alžběta Teuffel z Gundersdorfu. Se svými manželkami měl čtyři dcery a syny Michala Adolfa (1574 - 1638), Quintina Lea (1576 - 1634) a Volfa Dětřicha (1576 - 1621).
Vlastnil řadu statků v Dolních Rakousích, zejména Murstetten s hradem Goldburg, dále Ainöedt, Gobelsburg, Soss, Lichtenberg, Heidzing, Tantendorf a na Moravě – jako zástavu na třicet let – Oslavany a panství znojemského hradu. Zemřel 10. prosince 1589.
Připomíná ho fyziognomicky nepravděpodobná socha osazená do jižní stěny sálu předků, která ho zpodobňuje v kabátci panovníkova dvořana se "španělsky" nabíraným límcem, pláštíkem a krátkými kalhotami, na prsou mu visí těžký řetěz, hlavu pokrývá klobouk s péry. Jeho zásluhy zdůrazňuje textová kartuš nad jeho hlavou i grisaillová malba nad okenní nikou. V alegoriích ho oslavují i obě štuková emblemata a malba nad římsou, která ho - prostřednictvím příběhu bájeslovného hrdiny Odyssea unikajícího z jeskyně jednookého kyklopa Polyféma - staví na roveň mytologických hrdinů.
Autor: ![]() Vydáno: 17.6.2008 21:20 Přečteno: 1714x Hodnocení: nehodnoceno |
Vaše hodnocení: |